czwartek, 8 października 2015

Targi Dom Inteligentny Expo 2015


Za nami kolejna edycja targów Dom Inteligentny. Po raz drugi impreza miała miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie. Miałem okazję odwiedzać targi od pierwszej edycji, więc można powiedzieć, że mam porównanie. Niestety w tym roku trudno powiedzieć coś pozytywnego o tym wydarzeniu. 

Swoją drogą wydarzenie bardzo ważne w branży ID. Kiedy odbywały się pierwsze targi, myślałem, że będzie to miejsce, gdzie osoba budująca dom znajdzie informacje na temat automatyki domowej. Możliwe, że podobnie myśleli organizatorzy, bo faktycznie na początku pojawiły się firmy wykonawcze. Jednak od momentu przeniesienia imprezy na Stadion Narodowy głównie prezentują się najwięksi producenci. Wynika to na pewno z cen stoisk i kosztów przygotowania ekspozycji. W ubiegłym roku z wyższego prestiżu lokalizacji targów skorzystały firmy z branży audio. Sposób prezentacji sprzętu najwyższej jakości faktycznie robił wrażenie. Teraz niestety tego zabrakło.
Co zawiodło w tym roku? Trudno powiedzieć. Myślę, że zabrakło informacji, która dotarłaby do klienta niezwiązanego z branżą. Może sam forma targów też nie jest już tak interesująca. Poprzednie edycje były w pewnym sensie nowością na naszym rynku. Wiele osób na pewno pierwszy raz dowiedziało się wtedy o inteligentnym domu i mieli możliwość zobaczyć na żywo urządzenia, które w takim domu działają. Praktycznie wszystko było interesujące. W tym roku odniosłem wrażenie, że nie do końca wiadomo, do kogo są te targi kierowane. Za mało specjalistyczne dla integratorów i instalatorów, za bardzo techniczne dla inwestorów. Tematyka od inteligentnego domu, przez sprzęt AGD, po samochody. Trudno nawet mówić tu o spotkaniu kupującego ze sprzedającym, bo duża firma produkująca lub dystrybuująca osprzęt nie dostarcza go raczej klientowi końcowemu. A z drugiej strony inwestor mógł spotkać tylko pojedyncze firmy wykonawcze.
Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej. I Targi Dom Inteligentny nie będą tylko miejscem, gdzie największe firmy pokażą się, bo tak wypada.

niedziela, 31 maja 2015

Inteligentny dom letniskowy

Źródło: www.flickr.com/photos/paraflyer/
Szczęśliwi posiadacze działek letniskowych powoli zaczynają sezon. Oczywiście teraz bardzo często taki dom tylko umownie nazywa się letniskowym. A wiele osób korzysta z uroków takiego wypoczynku nie tylko latem, ale również zimą.
Dlatego uważam, że warto pomyśleć o wyposażeniu takiego domu w inteligentną instalację. Tym bardziej, że może przynieść to wymierne korzyści.
Weźmy pod uwagę dość typową sytuację, czyli dom wykorzystywany głównie w weekendy, latem przez około dwa miesiące mieszkamy w nim cały czas, zimą również chcemy być tam przez 2-3 tygodnie.

Ochrona

Na pewno warto pomyśleć o alarmie, ale warto wyposażyć naszą nieruchomość w kamery z rejestratorem i zdalnym podglądem. Wykrycie ruchu przez system alarmowy lub kamerę może aktywować nagrywanie i powodować wysłanie wiadomości. Monitoring przyda się też do kontrolowania agencji ochrony. W przypadku ewentualnego włamania będziemy mieli pewność, że interwencja została podjęta.

Zdalne sterowanie

W domu, gdzie mieszkamy na stałe, smartfon zastępuje pilota do sterowania instalacją. Zupełnie inaczej jest w przypadku domu wykorzystywanego tymczasowo. Najbardziej popularna funkcja, to włączanie ogrzewania zimą na kilka godzin przed przyjazdem - zawsze przyjemniej jest przyjechać do ciepłego domu. Jednak takich funkcji może być więcej. Wyobraźmy sobie, że nie pamiętamy, czy zgasiliśmy światło lub opuściliśmy rolety. Mając zdalny dostęp bez problemu to sprawdzimy.

Automatyka

Oczywiście dom "letniskowy" możemy wyposażyć w taką samą automatykę, jak każdy inny dom. Czemu mamy rezygnować z wyższego komfortu na czas wypoczynku. Sterowanie roletami jest po prostu wygodniejsze od ich ręcznego opuszczania, a dodatkowo mogą pełnić funkcję antywłamaniową. Zdecydowanie wygodniej jest zamknąć wszystkie rolety jednym przyciskiem, niż pamiętać o każdej oddzielnie. Czujniki ruchu zapalą światło przed domem, ale mogą być aktywne tylko w czasie, kiedy korzystamy z domu. 

Sterowanie ogrzewaniem

Utrzymanie zadanej temperatury jest równie ważne, jak w przypadku naszego zwykłego domu. Ale tu obniżenie temperatury opłaca się znacznie bardziej, bo dłuższe są okresy nieobecności. O zdalnej zmianie temperatury pisałem już wcześniej. Nasz dom może nas również powiadomić zdalnie o awarii ogrzewania, jeżeli temperatura znacząco spadnie. Unikniemy w ten sposób niemiłej niespodzianki.

Jako podsumowanie mogę tylko zauważyć, że jest teraz bardzo dobry moment, żeby myśleć o takich udogodnieniach. A jeżeli dom jest w trakcie budowy lub remontu, to tym bardziej warto o tym pomyśleć. Zapraszam do kontaktu: www.electrocontrol.pl.

niedziela, 3 maja 2015

DIVUS KNXSERVER

Smartfony, tablety są już tak powszechne, że wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Skoro stały się naturalnym środkiem kontaktu ze światem zewnętrznym, to naturalnym wydaje się podłączenie ich do instalacji inteligentnego domu. Jeszcze do niedawna zdalna komunikacja z automatyką domową polegała na wysyłaniu sms-ów lub łączeniu się przez specjalną bramkę telefoniczną. Zmiany nastąpiły nagle, ale jednocześnie płynnie. Teraz wyznacznikiem inteligentnego domu jest sterowanie całą instalacją za pomocą aplikacji na urządzenia mobilne.

Wizualizacja w systemie KNX

Wyposażenie systemu KNX w wizualizację nie stanowi problemu zarówno w nowej instalacji, jak również w już działającej. Zwykle sprowadza się to do zainstalowania serwera wizualizacji, podłączeniu go do magistrali KNX (czasami przed dodatkowy interfejs) i do sieci Ethernet.
Wybór systemów wizualizacji jest ogromny, jak więc wybrać właściwy? Na to pytanie nie odpowiem, mogę jedynie napisać o własnych doświadczeniach.

Szukając systemu wizualizacji starałem się, żeby spełniał on takie wymagania:
  • montaż urządzenia w rozdzielni na szynie DIN - w ten sposób rozwiązuje się problem z planowaniem, gdzie postawić serwer;
  • cała konfiguracja przechowywana w urządzeniu - istnieją rozwiązania, gdzie konfiguracja jest przechowywana na zewnętrznym serwerze, podobno praca w chmurze jest przyszłością, ale na razie wolę być niezależny od połączenia z internetem;
  • bezpośrednie podłączenie magistrali KNX - wolę unikać dodatkowych urządzeń, zawsze to mniejsza szansa na awarię,
  • łatwe przygotowanie wizualizacji od strony graficznej - zależało mi na automatycznym generowaniu wizualizacji na podstawie konfiguracji, ale z możliwością dodania swojej grafiki;
  • programowanie funkcji logicznych, scen itp. - staram się unikać centralizacji, ale zdarza się, że trzeba coś zaprogramować i dobrze mieć taką możliwość,
  • maksymalna zgodność ze standardem KNX - wydaje się oczywiste, ale bywa różnie. Generalnie serwery nie są typowymi urządzeniami KNX, więc nie podlegają pod standaryzację i tu mogą pojawiać się problemy.
DIVUS KNXSERVER

Wybór padł na firmę DIVUS i KNXSERVER. Po pierwsze spełnia wszystkie moje wymagania, a po drugie działa stabilnie, co udało mi się sprawdzić. 

W zestawie otrzymujemy KNX SERVER, krótką instrukcję oraz pendrive z dokumentacją i oprogramowaniem. 

Przygotowanie wizualizacji bez grafiki w tle odbywa się praktycznie automatycznie. Wystarczy przeprowadzić import adresów grupowych i przypisać je do struktury budynku. W efekcie otrzymamy ekran podobny do tego poniżej.
Function illumination
Wizualizacja DIVUS KNXSERVER źródło: www.divus.eu
Oczywiście wszystkie kontrolki można umieścić na rzucie pomieszczeń i wtedy łatwiej trafić na odpowiedni element.
Wizualizacja DIVUS KNXSERVER źródło: www.divus.eu
Schedule overview
Harmonogram źródło: www.divus.eu
O innych funkcjach można by jeszcze długo pisać, ale jedna jest szczególnie praktyczna. Dla każdego sterowanego urządzenia można ustawić harmonogram pracy. W ten sposób można ustawić na przykład automatyczne podnoszenie rolet.
Obsługa wizualizacji jest możliwa z poziomu przeglądarki, aplikacji na smartfony i tablety. Przy czym na smartfonie układ graficzny jest uproszczony, aby zapewnić lepszą czytelność.

Po więcej informacji zapraszam na stronę producenta: www.divus.eu.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na panele dotykowe, które są zaprojektowane specjalnie do automatyki domowej. Świetnie pasują do każdego wnętrza.
A jako uzupełnienie całej instalacji mogę polecić wideodomofon IP, który również można zintegrować z panelami i wizualizacją.

piątek, 30 stycznia 2015

Małe dziecko w inteligentnym domu

Pojawienie się nowego członka rodziny wprowadza w nasze życie wiele zmian, przekonuję się ostatnio o tym każdego dnia. Oczywiście zacząłem myśleć, jak można usprawnić inteligentny dom, aby pomógł nam w opiece nad dzieckiem. Oto kilka pomysłów:

  • Idealna temperatura - to chyba najważniejsza sprawa, poza standardowym sterowaniem ogrzewaniem, można podnosić temperaturę przed kąpielą.
  • Harmonogramy - małe dziecko lubi, jak wszystko jest powtarzalne, inteligentny dom również. Ustawmy godzinę, o której kąpiemy maluszka i codziennie będziemy mieli podniesioną temperaturę, dostosowane światło, a nawet specjalną muzykę.
  • Sceny świetlne - zapalanie i gaszenie światła może być irytujące nawet dla dorosłego. W inteligentnym domu wykorzystajmy sceny świetlne, aby stworzyć odpowiedni nastrój do karmienia, czy usypiania. Później światło możemy łagodnie zgasić.
  • Muzyka - system multiroom pomoże nam, gdy chcemy włączyć kołysankę, dzięki zdalnemu sterowaniu muzyka nie będzie grać całą noc.
  • Sterowanie gniazdami - gdy dziecko jest troszkę starsze i jego ciekawość rośnie warto wyposażyć pokój dziecka w wyłączane gniazda elektryczne.
  • Monitoring - montując kamerę w pokoju dziecka możemy w każdej chwili sprawdzić, czy jest bezpieczne wykorzystując do tego aplikację na smartfonie.
Pokój dziecka w inteligentnym domu może zmieniać się razem z nim. Po pewnym czasie możemy zmienić zaprogramowane sceny świetlne lub całkowicie przeprogramować harmonogramy.

Może ktoś ma inne pomysły? Zapraszam do komentowania.

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Moc zielonego przewodu, czyli światowy standard

Kilka słów wstępu

Przycisk z wyświetlaczem i termostatem
(źródło: jung.de)
Inteligentny dom cały czas wielu osobom kojarzy się bardziej z ciekawostką techniczną dla miłośników komputerów, niż z czymś co realnie wpływa na nasze życie. I trzeba uczciwie przyznać, że jest to wątpliwa zasługa całej branży. Wszyscy starają się przedstawić inteligentny dom, jako coś z bardzo odległej przyszłości.
System inteligentnego domu powinien być raczej rozumiany jako kolejny etap rozwoju instalacji elektrycznej, która dodatkowo (a może przede wszystkim) integruje inne instalacje w domu.
Wszystko bardzo ładnie brzmi,  ale jak wprowadzić teorię w życie? 
Ja proponuję zastosowanie standardu KNX. Celowo piszę o standardzie, a nie systemie. KNX to nowe podejście do instalacji elektrycznej, a co najważniejsze wspierany jest przez ponad 370 firm.

Jak to działa?

Przewód magistrali danych EIB BUS
(źródło: bankkabli.pl)
Nie zagłębiając się w zawiłości techniczne, działanie instalacji automatyki domowej polega na przesłaniu polecenia z jednego elementu (zwanego sensorem) do innego (zwanego aktorem). Na przykład wciskając przycisk na ścianie wysyłamy polecenie załączenia do urządzenia, które znajduje się w rozdzielnicy i spowoduje załączenie światła. Podobnie polecenie może wysłać np. czujka ruchu. Ważne jest to, że bez zmiany połączeń można zmienić działanie instalacji, czyli np. zmienić funkcje klawiszy na włączniku.
I właśnie do tej wymiany danych służy zielony przewód, zwany magistralą danych. 
Oczywiście w ten sam sposób przesyłane są informacje sterujące temperaturą, roletami, sprzętem audio, klimatyzacją, wentylacją itp.

Czemu KNX?

Aktor załączający
(źródło www.abb.com)
W systemie automatyki, który jest produktem jakiejś firmy, wszystkie urządzenia muszą być wyprodukowane przez tę konkretną firmę. W takiej sytuacji po pierwsze mamy ograniczony wybór elementów (chociażby ze względu na ich wygląd), a po drugie upadek firmy oznacza praktycznie koniec istnienia naszej instalacji.
Natomiast urządzeń pracujących w systemie KNX jest kilka tysięcy. Jeżeli nie podoba nam się przycisk jednej firmy, to możemy podłączyć z innej firmy. Elementy wykonawcze mogą być jeszcze innej firmy i wszystko będzie poprawnie działało. 
Jest jeszcze jedna zaleta. Przygotowując okablowanie w standardzie KNX nasz dom nie traci na wartości, ponieważ dla potencjalnego nabywcy będzie to po prostu lepsza instalacja elektryczna, a nie gadżet, którego lepiej się pozbyć dla własnego spokoju.

Kto wykonuje takie instalacje?

Logo KNX Partner
Pomimo tego, że na rynku jest wiele firm mających w swojej ofercie "inteligentne instalacje", warto zwrócić się do firm, które posiadają certyfikat KNX Partner. Oznacza to, że osoba wymieniona na tym certyfikacie przeszła odpowiednie szkolenie i posiada wymagane umiejętności do uruchomienia takiej instalacji. Tylko osoby z takim certyfikatem mogą zakupić program narzędziowy wymagany do konfiguracji instalacji.




Bardzo długo myślałem, jak w najprostszy sposób opisać działanie instalacji KNX. Jeżeli mimo moich starań nie wszystko jest tu jasne, bardzo proszę o pytania w komentarzach. Na wszystkie odpowiem i mam nadzieję, że wyjaśnię wszystkie wątpliwości.